Çamlıhemşin Ayder

Bir önceki yazımda Rize ve Çayeli civarından kısaca bahsetmiştim, gezi de zaten kısa olunca ancak o kadar oluyor. Daha uzun olsaydı Trabzon Uzungöl, Karagöl ya da Sümela manastırı ve çevresinden de bahsetmek isterdim. Şimdilik bu kadar ama ilerleyen günlerde oralar içinde planlarım var hatta başka yerler içinde.. Örnek Hopa Hendek Köyü, Artvin Macahel ve daha neler neler..
Bu yazımda Çamlıhemşin ve Ayder Yaylası civarından bahsedicem, Rize ve Çayelini gezdikten sonra Çamlıhemşinde Rafting yapmamak Ayderin suyuncan içmemek olmazdı.. Belkide kırmızı benekli ala balık yerdik 🙂
Yelkenler fora deyip ver elini hopa yolu diye çıktık yola.. Sarp sınır kapısı ve Batuma kadar gidiyor bu sahil şeridi.. Her kilometresi ayrı bir güzel ayrı bir keyifli geçiyor.. Pazar ilçesini geçtikten sonra yol kenarlarında otel reklamları ve tabelalarda yazmaya başlıyor Kaçkar Dağı Milli Parkı diye..
Ayder’e az kaldı diyorsunuz heyecanla.. Benim gittiğim gün tesadüf Ardeşen tarafında Off Road Yarışı varmış, gelmişken ona da biraz bakalım dedim Fırtına deresinin üzerinden tabelaları takip ederek Off Road yarışlarının yapıldığı piste geldik. Meğer önemli bir etapmış, dünya çapında gelenler mevcut, Almanya Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan araçları dolu.. Pistte oldukça güzel hazırlanmış ama gel gör ki organizasyon o kadar iyi değil. Kimsenin kimseden haberi yok, yarış saati muamma, her kafadan bir ses, ikram sıfır.. Bu şekilde birkaç organizasyon daha yapılırsa kimse gitmez artık benden söylemesi.. Biraz bakındıktan sonra yola devam ettim..
Ardeşenden çıkıp Çamlıhemşin yoluna geri geldim. Sol tarafta fırtına deresine, sağ tarafta küçük çay tarlalarına bakayım derken kaza yapabilirsiniz dikkat edin.. Bu da nerden çıktı şimdi derseniz bu bölgede en çok kazalar güzellikten etkilenip etrafa aval aval bakan yolu unutan sürücüler yüzünden oluyor. Bir yeri izlemek fotoğraf çekmek istiyorsanız arabayı kenara çekin ve öyle bakın. Gerçekten tehlikeli bir durum arz ediyor. Yol gidiş geliş ve sollama yasağı var, derin virajlarda mevcut, o yüzden dikkatli olun, hız olarak çamlıhemşine kadar 60-70’i asla geçmeyin, Çamlıhemşin – Ayder arasında da 50-60’ı asla geçmeyin. Kendinizi yola verin göz ucuyla da manzarayı seyredin. Dağların tepesine o evi nasıl kurmuşlar diye sakın düşünmeyin onlardan çok var 🙂
Çamlıhemşine yaklaştıkça sol taraftaki fırtına deresinde rafting yapanları görebilirsiniz. Bir sürü tesis var. Ben gittiğimde yağmurun azizliğine uğradık rafting yapamadık ama açık havada dolup taşıyor. Yol boyunca rafting firmalalarının tabelaları mevcut. Fiyatlarını sormadım ama öğrendiğim kadarıyla 2 tur mevcut biri yeni yapanlar için küçük tur; diğeri daha profesyonelleri için büyük tur. Küçük tur hazırlığı vs derken yaklaşık 2 saate yakın sürüyor dediler. Büyük tur ise 3-4 saate yakın sürüyormuş..

Yoldan Manzaralar

Rafting alanlarını geçip Çamlıhemşine yaklaştıkça ve aynı zamanda Çamlıhemşin içinde ve çevresinde de Balık Çiftlikleri başlıyor. Oldukça lezzetli alabalıklar var. 2-3 gün kaldım ve her gördüğümde neredeyse mekanlar tıka basa doluydu. Yemeden gitmemenizi öneririm. Belkide bi yerlerden kırmızı benekli alabalık bulursunuz benim gibi 🙂

Balık tesisleri

Belki de benim gibi şanslısınızdır ve sizede Kırmızı Benekli Alabalık veren olur 🙂

Çamlıhemşin içinden bir eğlence

Çamlıhemşine geldiğinizde ve yol boyuncada küçük eski köprüler görebilirsiniz. Hepsi fırtına neresinin yada kollarının üzerine kurulmuş ve fotoğraf çektirmek için güzel açılara sahipler. Çamlıhemşinde bir o kadar güzel şirin bir yer. Çarşı yeşillik falan değil zaten küçük bir yer ama bana oldukça şirin ve sempatik gözükmüştür. Belediye binasının orada bazı evlerin yanından küçük şelaleler akmaktadır. Sevimli bir ilçe ve bu ilçenin sonuna geldiğinizde yol ikiye ayrılıyor, bir taraf Hazindağ /Amlakit / Pokut / Palovit / Sal / Elevit yaylaları ve Zil kalesi / Çat / Kalei Bala diğer taraf Kaçkar Dağı Milli Parkı, Ayder Yaylası ve devamında Kavrun Yaylası..
Diğer yaylalara veya zilkaleye gidemedik vakitten dolayı bir başka sefere ve milli parka doğru devam ettik, yol 10 km ama virajlı oldugu ve yavaş gidildiği için biraz uzun bir yolmuş gibi geliyor. Kaçkar Milli Parkı girişi ücretli, yanılmıyorsam 2-4 TL arası bir rakamdı. Girdikten sonra piknik yapılacak bankları görebilirsiniz, arabanızı bırakıp yürüyüş yapabilirsiniz yada devam edip Aydere gidebilirsiniz.
Bazı gidenler “Kaçkar Dağı Milli Parkı” na gidince sosyal ortamlarda “Kaçkar Dağı”na çıktık diye hava yapıyorlar itibar etmeyiniz. Kaçkar Dağı Zirvesi çok başka bir yerde ve Milli Park ile alakası yok. Zirve çıkışıda milli park’dan değil. Bunu da belirtmek istedim. Geçen sene gittiğim Kaçkar Dağı Zirvesi için ayrı bir hazı hazırlamayı planlıyorum.
Ayder girişinde dere solunuzda kalmış oluyor, dağların tepesindeki şalelayi görebiliyorsunuz.. O kadar güzel bir manzaraki.. Oteller daha doğrusu pansiyonlar karşınıza çıkmaya başlıyor. 40 TL’ye oda + kahvaltı verende var, 100 TL ‘ye oda + kahvaltı verende var. Benim 1-2 önerdiğim yer var ama isimlerini buradan yazmayacağım. Özelden ulaşırsanız tavsiye ederim. Buradan firmasının ismini belirmemi isteyen yöneticilerde bana ulaşabilirler : )
Ayder Yaylası girişinde görünen dağın tepesindeki şelale..
Neyse pansiyona çok para vermemenizi öneririm. Uygun ve “temiz” yerler mevcut. Artık kendinizi Ayderin, Yaylanın, Dağların, temiz havanın ve manzaranın büyüsüne bırabilirsiniz.. Yaylada ki horon sesini ve o güzelliği başka yerde bulamazsınız. Horon oynamayı bilmiyorsanız bile oynamadan gelmeyin, iki kişinin arasına girin kendinizi onların ritmine bırakın, mutluluk hormonlarınız tavan yapacak…
“Sevda sevda.. varol varol.. yaşa yaşa… sevda sevda..” tulumun sesi bu cümleler.. sevdanın sesi..
Az önce burada toplu bir horon vardı biz oynadıktan sonra dağıldı 🙂
Ayder Yaylası Girişi Video Full HD

Yeme içme işine gelince Ayder Yaylasında da balık mevcut, onun dışında hamsili yöresel yiyeceklerde mevcut ve tabi ızgara tarzı seçeneklerde var. Örnek verecek olursam bazı yerlerde köfte ekmek 8-10 TL civarı.. Bir başka örnekte 2 porsiyon köfte, 1 kola, 1 salata, 20’lik rakı, 1 su ve 1 nargile 80-100 TL olarak geliyor. Bazı mekanlarda Bira da dahil alkol satılmıyor. İçecekseniz girmeden önce sormanızı öneririm. Bu arada bazı yerlerde odun ateşinde türk kahvesi yapılıyor Tavsiye ederim.
Odun Ateşinde Türk Kahvesi
Gelmişken Ayder Yaylası Balı alayım diyorsanız en küçük kavanoz, gramajını şu an hatırlamıyorum ama 75 TL civarı. Kilosu 200-300 TL arası ve yaylada resmi satış büfeleri var. (Anzer değil, Ayder Yaylası Balı)
Ayder Yaylası Balı Satan Büfeler
Değişik hediyelik eşya satan dükkanlar mevcut
Buradaki izlenimlerim şimdilik bunlar.. Ayder Yaylasından yukarı devam ederseniz Kavrun Yaylasına ulaşabilirsiniz. Orada da birçok kafe ve pansiyon mevcut. Orayıda bir başka yazımda anlatıcam…
İyi Tatiller 🙂
Ayder Yaylasından Kavrun Yaylasına doğru çıkan yol..
Categories: Ağustos 2013, Hepsi | Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Yorum bırakın

Yazı dolaşımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: